Nyheter

Säsongen 17/18

Barmarksträningen har börjat och vi siktar på att tävla även denna säsong.

Kim är anmäld till 2 tävlingar

  • Vildmarksracet 120 km 28-29 januari 2018 i Nornäs
  • Polardistans 160 km 6-9 mars 2018 i Särna

 


Jack har blivit pappa!

Jack parades i somras med SE(POLAR)CH Ylajärvis Ls Lightning Speedsock ”Shasta”

9 valpar föddes hos Wolfprintz kennel 5/8-2017, 7 hanar och 2 tikar.

En hanvalp flyttar till oss, Wolfprintz Trailblazer Speedsock och han kommer att kallas Blazer.

 


Draghundstävling 2017-01-28

Vildmarksracet 120 km – Nornäs

Kim och hundarna gjorde sin tävlingsdebut på Vildmarksracet 120 km.

Dom körde på 9 timmar 4 minuter och kom på 15:e plats av 21 startande spann.

I led gick; Tjalbergets Oka – Lappland Dream Blitz
I point gick; Broscheit Fang’s Terrafin ”Terror” – Slädhunden Checkpoint Lit

I team gick; Snöstormens Husky’s Jack

I wheel gick; Tjalbergets Crazy Indian Tabac – Broscheit Fang’s Hex


Utställning 2016-04-23

SPHK Södra, Vaggeryd:

Jack: Bruksklass, good

Lit: Öppenklass, excellent, oplacerad


 

Uppfödarutbildning

Parning & valpning: Jessica har gått Skk:s uppfödarutbildning del Parning & valpning hösten 2014

Uppfödarutbildning Parning & valpning

 


 

Bollnäs utställning SPHK Gävle-Dala 2014-10-19

Jack:

Very Good 4:e placering

Bruksklass – Domare Anna Törnlöv

 

Terror:

Very Good 3:e placering

Öppenklass – Domare Anna Törnlöv

 

Tabac:

Very Good 

Öppenklass – Domare Anna Törnlöv

 

Blitz:

Excellent 2:a placering

Juniorklass – Anna Törnlöv

 

Lit:

Excellent 1:a placering

Juniorklass – Domare Anna Törnlöv

 

Hex:

Excellent 3:e placering

Öppenklass – Anna Törnlöv

 

Oka:

Very Good 4:e placering

Öppenklass – Domare Anna Törnlöv

 


 

Herrfallet utställning SPHK Mälardalen 2014-10-04

Jack:

Very Good 2:a placering

Bruksklass – Domare Annica Uppström

 

Tabac:

Very Good 4:e placering

Öppenklass – Domare Annica Uppström

 


 

Uppfödarutbildning

Utfodring: Jessica har gått Skk:s uppfödarutbildning del Utfodring hösten 2014

10457789_677893488976536_1092230357758844827_n

 


 

 

RASSPECIAL Idre SPHK Siberian Husky  2014-09-20

Terror: 

Excellent 2:a placering med CK

Unghundsklass – Domare Göran Hallberger

 

Jack:

Very Good

Bruksklass – Domare Göran Hallberger

 

Tabac:

Very Good

Öppenklass – Domare Göran Hallberger

 

Blitz:

Excellent 

Juniorklass – Domare Robert Sellevik

 

Lit:

Excellent 3:e placering

Juniorklass – Domare Robert Sellevik

 

Hex:

Very Good

Öppenklass – Domare Göran Sellevik

 


Uppfödarutbildning

Genetik: Jessica har gått Skk:s uppfödarutbildning del Genetik våren 2014

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anatomi: Jessica har gått Skk:s uppfödarutbildning del Anatomi våren 2014

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Ånnaboda utställning SPHK Mälardalen 2014-05-29

 

Blitz: 

Ånnaboda Blitz2:a placering med HP

 

Valpklass 4-6 månader – Domare Sonny Ström

 

 

 

 

 

 

Lit:

Ånnaboda Lit1:a placering med HP 

BIM-valp

Valpklass 4-6 månader – Domare Sonny Ström

 

 

 

 

Terror:

Ånnaboda TerrorExcellent 1:a placering

Unghundsklass -Domare Sonny Ström

 

 

 

 

 

Jack:

Ånnaboda JackVery Good

Bruksklass – Domare Sonny Ström

 

 

 

 

 

Tabac:

Ånnaboda TabacVery Good 4:e placering

Öppenklass – Domare Sonny Ström

 

 

 

 

 

Hex:

Ånnaboda HexExcellent 3:e placering

Unghundsklass – Domare Sonny Ström 

 

 

 

 

 

 


 

 

Vaggeryd utställning SPHK Södra 2014-04-26

 

Terror:

Vaggeryd Terror

Excellent 2:a placering med CK

Unghundsklass – Domare Göran Hallberger

 

 

 

 

 

 

Jack:

Vaggeryd Jack

Excellent 3:e placering

Bruksklass – Domare Göran Hallberger

 

 

 

 

 

Tabac:

Vaggeryd Tabac

Very good 

Öppenklass – Domare Göran Hallberger

 

 

 

 

 

 

Hex:

Vaggeryd Hex

Excellent 2:a placering med CK

Unghundsklass – Domare Göran Hallberger

 

 

 

 

 

 


 

Bollnäs utställning SPHK Gävle-Dala 2013-10-20

 

Terror:

Bollnäs Terror

Very Good 2:a placering

Juniorklass – Domare Karsten Grönås

 

 

 

 

 

Tabac:

Bollnäs Tabac

Very Good 3:e placering

Öppenklass – Domare Karsten Grönås

 

 

 

 

 

Hex:

Bollnäs Hex

Very Good 2:a placering

Juniorklass – Domare Karsten Grönås

 

 

 

 

 

Oka:

Bollnäs Oka

Excellent 4:e placering

Öppenklass – Domare Karsten Grönås

 

 

 

 

 

 


 

RASSPECIAL Idre SPHK Siberian Husky  2013-09-07

 

Terror:

Terror

Very Good 

Juniorklass – Domare Helen Lightfoot

 

 

 

 

 

Tabac:

Tabac1

Excellent 3:e placering

Öppenklass – Domare Helen Lightfoot

 

 

 

 

 

Hex:

Good

Juniorklass – Domare Tuula Savolainen

 

Oka:

Oka

Very Good

Öppenklass – Domare Tuula Savolainen